W miechu dwuczęściowym występują dwa urządzenia, z których jedno spręża powietrze, a drugie to powietrze gromadzi. Zastosowanie w organach tylko jednego miecha tego typu zapewnia im stały dopływ ciśnienia o stabilnym ciśnieniu.
Zaletą miechów dwuczęściowych w porównaniu z miechami jednoczęściowymi, jest możliwość gromadzenia w nich powietrza i stopniowego ich napełniania za pomocą czerpaków (podawaczy). Miało to szególne znaczenie zwłaszcza w czasach, w których napełnianie miecha odbywało się wyłącznie z wykorzystaniem siły mięśni kalikantów. Miech tego typu, nawet gdy jest wyposażony tylko w jeden czerpak, teoretycznie jest w stanie zapewnić organom stały dopływ sprężonego powietrza (pamiętamy, że żaden pojedynczy miech jednoczęściowy takiej gwarancji nie daje).
W miechach dwuczęściowych można zgromadzić dużo większą ilość sprężonego powietrza niż w miechach jednoczęściowych. Zaletą miechów dwuczęściowych jest również utrzymywanie się w nim stałego ciśnienia powietrza, niezależnie od stopnia jego napełnienia.(GnO)
W budownictwie organowym występują dwa podstawowe typy miechów dwuczęściowych:(BO)
- miech magazynowy,
- miechy pływakowy.
2001-2024 © Copyright by Konrad Zacharski